ISLANDIA
WYSPA ŻYWIOŁÓW
______

MAJ-WRZESIEŃ 2021

Wyjazd na Islandię to wspaniała propozycja dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu i doświadczyć dziewiczej przyrody w najlepszym wydaniu.

Podróżując przez krainę lodu i ognia można poczuć się jak na zupełnie innej planecie. Są tu cuda natury, których nie da się doświadczyć w żadnym innym miejscu w Europie. Góry i wulkany, pola lawowe i gejzery, lodowce i potężne wodospady – to tylko namiastka tego co ma do zaoferowania ta magiczna wyspa. Na uwagę zasługuje także bogactwo ptaków morskich, rzeki pełne ryb oraz świeże, czyste powietrze.

Podczas naszego siedmiodniowego pobytu na Islandii zobaczymy najpiękniejsze miejsca na wyspie. Ze względu na odległości skupimy się na południowej jej części, szczególnie bogatej w pola geotermalne i lodowce. Zobaczymy imponujące wodospady, wykąpiemy się w naturalnych basenach termalnych, wejdziemy do tunelu lawowego i podpłyniemy kajakami pod lodowiec. To jednak tylko część atrakcji jakie dla Państwa przygotowaliśmy. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem poniżej. Islandia czeka na Państwa odkrycie!

PROGRAM WYJAZDU

 

Dzień 1 / Wylot z Warszawy

Spotkanie z Uczestnikami wyjazdu na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Przelot na Islandię na lotnisko Keflavik, przejście procedur lotniskowych (w tym test PCR na Covid-19) i odebranie bagaży. Transfer prywatnym busem do hotelu. Zakwaterowanie i kolacja powitalna.

Dzień 2 / Gejzery, Złoty Wodospad i Kanion Bruarhlod.

Śniadanie w restauracji hotelowej i wyjazd około 10:00 do doliny Haukadalur, obszaru znanego ze źródeł geotermalnych i gejzerów. Po drodze krótki postój przy jeziorze Kerið, które powstało w kalderze wygasłego wulkanu. Następnie  przyjazd do Haukadalur. Do najsłynniejszych gejzerów należą Geysir i Strokkur. Ten pierwszy uważany jest za ojca wszystkich gejzerów, z którego nazwy pochodzi ten termin (Geysa w j. islandzkim oznacza tryskanie). Geysir niegdyś potrafił wystrzelić wodą na wysokość ok 80m, jednak od połowy XX wieku jest nieaktywny. Z kolei Strokkur jest największym czynnym gejzerem na Islandii i wystrzela wodę na wysokość około 25-35 metrów, co każde 8-10 minut.
Następnie pojedziemy do położonego 10 min dalej wodospadu Gullfoss („Złoty wodospad”). Znajduje się na trasie rzeki Hvítá, która swoje źródło ma w jeziorze lodowcowym Hvítárvatn. Gullfoss składa się z dwóch imponujących kaskad, mniejszej 11 metrowej i wyższej 21 metrowej. W każdej sekundzie przepływa tu blisko 400 metrów sześciennych wody. Na miejscu są ścieżki oraz platformy widokowe, z których można podziwiać piękne widoki i potęgę żywiołu.
W następnej kolejności dotrzemy do kanionu Brúarhlöð. Jego wysokie ściany zbudowane są z brekcji, czyli okruchów skał i minerałów zlepionych ze sobą w trakcie wybuchów wulkanów i trzęsień ziemi. Woda jest tu głęboka i często przyjmuje zielonkawy kolor. Istnieje możliwość zorganizowania raftingu w kanionie po wcześniejszym zgłoszeniu.
Na obiad zaprosimy naszych Gości do wyjątkowego miejsca, restauracji Fridheimar, położonego na farmie pomidorów. Stoliki umieszczone są w szklarniach, pomiędzy krzewami, a tutejsze menu bazuje oczywiście na uprawianych na miejscu pomidorach. Jest to niewątpliwie jedno z czołowych miejsc na gastronomicznej i ekologicznej mapie Islandii.
Po posiłku czas na relaks i odpoczynek w wodach termalnych Secret Lagoon.
W drodze powrotnej do hotelu zrobimy przystanek we wsi Skalholt.  Jest to ważne miejsce historyczne dla Islandczyków ze względu na siedzibę biskupią, którą utworzono tu w 1056 roku. Obecnie stojący tam kościół jest już dziesiątym, wybudowanym na tym samym miejscu od czasów średniowiecza. Skalhotl uważa się także, że było to pierwsze miasto w Islandii, które w 1200 roku miało największą liczbę ludności – 120 osób!
Następnie powrót do hotelu i kolacja.

Dzień 3 / Na styku Europy i Ameryki

Śniadanie w restauracji hotelowej. Następnie wyruszymy w kierunku Parku Narodowego Thingvellir, obszar aktywny sejsmicznie, gdzie stykają się płyty tektoniczne Ziemi, euroazjatycka i północnoamerykańska.  W pierwszej kolejności pojedziemy do Hakid Visitor Center, gdzie jako wstęp do wizyty w parku obejrzymy wystawę „Heart of Iceland”. Następnie około godzinna wędrówka szlakiem przez kanion Almannagja wzdłuż przecięcia płyt. Dojdziemy również do miejsca historycznego Þingvallakirkja, gdzie w 930 roku po raz pierwszy zebrał się islandzki parlament.
Dla chętnych proponujemy wyjątkową aktywność, jaką jest  snorkeling w krystalicznie czystych wodach w szczelinie pomiędzy dwoma płytami tektonicznymi.
Powrót do hotelu na lunch. Następnie przejazd do Hveragerði, nazywanego geotermalnym centrum kraju. To niewielkie miasteczko leży na obszarze źródeł termalnych, co jest mądrze wykorzystywane przez mieszkańców w celu ogrzewania upraw szklarniowych. Szczególne wrażenie robi zlokalizowane niedaleko Reykjadalur Steam Valley, gdzie czeka nas około godzinna wędrówka, której celem jest kąpiel w gorącej rzece. Relaks na łonie natury, pośród malowniczych gór i wszędzie unoszącej się pary wodnej zostanie w pamięci naszych Gości na długi czas. Powrót do hotelu i kolacja.

Dzień 4 / Trekking po „tęczowych górach”

Tego dnia czeka nas niezwykła wycieczka, która dostarczy nam niezapomnianych widoków! Po wspólnym śniadaniu pojedziemy samochodem terenowym w góry Landmannalaugar, które nazywane są „tęczowymi górami”. Położone w sercu południowych wyżyn Islandii zachwycają bogactwem barw, ze względu na różnorodność skał wulkanicznych. Oprócz masywów górskich podczas wędrówki będziemy podziwiać wodospady, kaniony oraz jeziora, a także znajdujący się nieopodal najsłynniejszy ze względu na swoją aktywność, wulkan Hekla. Sam trekking o niewielkim stopniu trudności zajmie około 4-5 godzin. W ciągu dnia zjemy lunch „na szlaku” w formie pikniku, natomiast zwieńczeniem wycieczki będzie kąpiel w jednym z naturalnych gorących źródeł w tym rejonie. Powrót do hotelu i kolacja w restauracji.

Dzień 5 / Południowym wybrzeżem pod lodowiec

Dziś czeka nas długa, ale jednocześnie bardzo atrakcyjna wycieczka wzdłuż południowego wybrzeża Islandii. Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w ponad 300 km trasę, podczas której czeka nas wiele interesujących przystanków, a jej zwieńczeniem będzie największy lodowiec na Islandii, Vatnajökull.
Pierwszym miejscem, które zobaczymy będzie wysoki na 65m wodospad Seljalandsfoss, gdzie jest wyjątkowa możliwość wejścia za kurtynę wody i podziwianie go z tej perspektywy.  Ok 10 min dalej piechotą jest drugi wodospad, ciekawie zlokalizowany w wąskim kanionie. Następnie kontynuujemy jazdę na wschód, pomiędzy morzem a wulkanem Eyjafjallajökull. Po ok 30 min dojedziemy do kolejnego punktu programu – imponującego wodospadu Skogafoss. Wzdłuż wodospadu można wejść szlakiem na górę, gdzie znajduje się taras widokowy.
Po kolejnych 30 minutach dotrzemy na punkt widokowy na Dyrholaey, skalny cypel o ciekawym kształcie. Oprócz pięknych widoków można tu oglądać liczne ptaki morskie, nurzyki, mewy i maskonury. W czasie lęgowym (V,VI) miejsce jest zamknięte dla turystów.
Tuż obok znajduje się czarna plaża Reynisfjara, gdzie znajdują się słynne bazaltowe formacje. Widać stąd również w morzu klify Reynisdrangar (ostre, wystające z wody, strzeliste skały).
Około 13:00 przyjazd do miasteczka Vik i Myrdal na lunch.
Po posiłku kontynuacja jazdy, gdzie po godzinie dotrzemy do kolejnego cudu natury, kanionu Fjaðrárgljúfur. Mierzący 100 m głębokości i 2 km długości kanion powstał pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. Widok zarówno z góry, jak i z dołu zapiera dech w piersiach, a wiele osób uważa to miejsce za najbardziej malownicze w całej Islandii.
Po godzinnej jeździe czeka nas następny przystanek i wędrówka do kolejnego imponującego wodospadu, których na Islandii jest całkiem sporo. Svartifoss, czyli „Czarny Wodospad” jest ciekawy nie tylko ze względu na swoją wysokość, ale także na uformowane z lawy bazaltowe kolumny, od których barwy pochodzi nazwa wodospadu.
Przejazd do miejscowości Hof na kolację. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg u stóp lodowca Vatnajökull.

Dzień 6 / Oko w oko z lodowcem Vatnajökull

Po śniadaniu wyruszymy na spotkanie z największym lodowcem Islandii i jednym z największych w Europie. Docieramy do Jokulsarlon Glacier Lagoon, która powstaje naturalnie z topniejącego lodowca i cały czas się powiększa. Wraz ze wzrostem jeziora, cofający się lodowiec wyraźnie pokazuje skutki globalnego ocieplenia. Będziemy mieli okazję obserwować go z bliska, a także pływające wielkie bloki lodowe podczas spływu kajakowego. Jest to najlepszy sposób, aby odkryć piękno tego miejsca.
Po zakończeniu spływu udamy się na pobliską Diamond Beach. Plaża ta nazwana została ze względu na porozrzucane wszędzie bryły lodowe, przypominające kawałki kryształów. Wypływająca woda z laguny do oceanu transportuje „diamenty” topniejącego lodowca, które następnie wyrzucane są przez fale na czarne piaski plaży.
Następnie udamy się w drogę powrotną w kierunku Reykjaviku. Po drodze zjemy lunch w restauracji.
Jeśli czas i warunki pogodowe pozwolą zatrzymamy się na parkingu rozpoczynającego ścieżkę na plażę Sólheimasandur, gdzie znajduje się wrak samolotu Dakota C-117. Samolot należał do amerykańskich sił powietrznych i rozbił się w listopadzie 1973. Na pokładzie było siedmiu członków załogi, nikt nie zginął. Wrak pozostawiony całkowicie wolno, można do niego zaglądać, wejść do środka i zrobić ciekawe zdjęcia.
Następnie kontynuacja jazdy w kierunku zachodnim. Przyjazd do hotelu w godzinach wieczornych. Kolacja i nocleg.

Dzień 7 / Reykjavik

Śniadanie w restauracji hotelowej. Wykwaterowanie z pokoi i przejazd do tunelu lawowego, który jest najdłuższą jaskinią na Islandii. Wyposażeni w kaski ochronne i latarki zagłębimy się w fascynujący świat geologii i aktywności wulkanicznej na wyspie. Po tunelu będziemy poruszać się korzystając z  wybudowanych kładek i platform widokowych, co pozwoli na podziwianie pełnego zakresu kolorów występujących na ścianach, powstałych przez minerały w trakcie erupcji wulkanu.
Opcjonalnie, za dodatkową opłatą, zamiast tunelu lawowego proponujemy atrakcję, niewątpliwie unikalną na skalę światową, jaką jest wejście do krateru wulkanu. Zjazd windą do środka poprzedzony jest około godzinną wędrówką przez pola lawowe na szczyt. Podczas sześciominutowego zjazdu będziemy obserwować niesamowitą fakturę i kolory ścian, które powstały w wyniku wysokiej temperatury i ciśnienia podczas ostatniej erupcji (ponad 4000 lat temu). Poza pięknem otaczających nas skał niesamowite wrażenie robi przestrzeń wewnątrz komory magmowej, gdzie bez problemu zmieściłaby się np. Statua Wolności. Po eksploracji wnętrza wulkanu i powrotem na powierzchnię zjemy tradycyjną mięsną zupę islandzką, a następnie wyruszymy w drogę powrotną.
Przejazd do Reykjaviku i lunch w restauracji. Następnie panoramiczne zwiedzanie miasta i na zakończenie pobytu w kraju lodu i ognia wizyta w Fly Over Iceland, czyli symulatorze lotu nad najpiękniejszymi miejscami Islandii.
Następnie kolacja pożegnalna w restauracji i przejazd na lotnisko. Wylot do Warszawy w godzinach nocnych.

Dzień 8 / Powrót do Polski

Przylot do Warszawy w godzinach wczesnoporannych. Pożegnanie Uczestników wyjazdu i zakończenie wyjazdu.

__________________________________________________________

TERMIN: maj – wrzesień 2021
GRUPA: do 14 uczestników + pilot
CENA: 9 800,00 PLN + przelot około 1500 zł

Świadczenia:
– Prywatne transfery minibusem zgodnie z programem;
– 6 noclegów w pokojach 2-osobowych w hotelach o standardzie 4*;
– 3 posiłki dziennie w restauracjach;
– Opiekę wykwalifikowanego pilota;
– Wszystkie atrakcje wymienione w programie (za wyjątkiem zjazdu do krateru wulkanu – za dodatkową opłatą), tj. snorkelling pomiędzy płytami tektonicznymi, kajaki w Glacier Lagoon, wstęp do tunelu lawowego oraz symulatora Fly over Iceland;
– Specjalna wersja aplikacji mobilnej z programem wyjazdu i najważniejszymi informacjami praktycznymi;
– Serwis sms – powiadomienia Uczestników sms-em o godzinach przelotów na 48 h przed;
– Ubezpieczenie KL 100 000 eur, NNW 20 000 zł, bagaż 800 zł oraz obowiązkową opłatę do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
Cena nie zawiera:
– Kosztu testu PCR na Covid 19 wykonywane obligatoryjnie po przylocie na Islandię
– Wydatków własnych.

Poczuj mistyczną atmosferę północy rodem z „Władcy Pierścieni” i „Gry o Tron”!

Masz pytania odnośnie wyjazdu?
Skontaktuj się z nami!

x