ROSJA
ZIMOWA WYPRAWA NAD BAJKAŁ
______

MARZEC 2022

 Bajkał w zimowej odsłonie
zachwyca jeszcze bardziej!

Jezioro Bajkał położone w rosyjskiej Republice Buriacji, jest najstarszym i najgłębszym jeziorem świata (maks. 1642 m). Nazywane „Błękitnym Okiem Syberii” cenione  jest szczególnie za doskonałą przejrzystość, zarówno latem jak i zimą, kiedy grubość lodu dochodzi do 1,2 metra. Daje to możliwość wyjątkowej eksploracji akwenu z pokładu poduszkowca lub samochodu, co dostarcza niespotykanych nigdzie indziej widoków.

Naszą 7 dniową wyprawę rozpoczniemy od Irkucka, gdzie spacerując między uliczkami odwiedzimy najważniejsze miejsca miasta. Następnie przejedziemy do Listwianki na pierwsze spotkanie z Bajkałem. Odwiedzimy również muzea, które pogłębią naszą wiedzę zarówno o jeziorze, jak i historii ludów zamieszkujących niegdyś te tereny. Trzeciego dnia wyruszymy w lodową odyseję, aby na własne oczy przekonać się o niezwykłych walorach krajobrazowych zimowego Bajkału.

PROGRAM WYJAZDU

 

Dzień 1 – Wylot z Polski

Spotkanie z Uczestnikami wyjazdu na lotnisku. Wylot z Polski.
Przesiadka w Moskwie.

Dzień 2 – Irkuck

Przylot do Irkucka w godzinach porannych. Transfer do hotelu, czas na odświeżenie się i krótki odpoczynek po podróży. Następnie całodzienne zwiedzanie miasta, podczas którego zobaczymy najważniejsze atrakcje jednego z najstarszych
i największych miast Syberii. Odwiedzimy m.in. Sobór Zbawiciela oraz Sobór Objawienia Pańskiego. Przespacerujemy się także nad brzegiem zamarzniętej Angary, po ulicy Karola Marksa będącej niegdyś najważniejszą ulica Irkucka. Nocleg w Irkucku.

Dzień 3 – Listwianka i  Talcy

Po śniadaniu opuszczamy Irkuck i udajemy się na „przywitanie” Bajkału
w miejscowości Listwianka. Przed przyjazdem do Listwianki odwiedzimy muzeum etnograficznym we wsi Talcy. Następnie udamy się do Muzeum Limnologicznego, gdzie dowiemy się dlaczego Bajkał jest wyjątkowym jeziorem w skali naszej planety. Lunch zjemy w lokalnej restauracji, a następnie pospacerujemy po jednym z najbardziej malowniczych portów nad Bajkałem. Dla chętnych możliwość krótkiego wyjście w tajgę (o ile pozwolą na to warunki pogodowe). Kolacje i nocleg w Listwiance. (B.L.D.)

Dzień 4 – Wyspa Olchon

Po śniadaniu rozpoczynamy lodową odyseję po Jeziorze Bajkał. Wyruszymy poduszkowcem lub samochodami terenowymi z Listwianki na wyspę Olchon. Jeśli warunki pogodowe pozwolą na trasie zrobimy kilka postojów, aby przekonać się o niezwykłej urodzie i majestacie zimowego Bajkału. Podczas przejazdu/lotu zobaczymy jedne z najsłynniejszych miejsc Syberii, Szamańską Skałę, tym razem w zimowej scenerii z lodu. Podróż zakończymy w „stolicy” Wyspy Olchon – wieś Khużyr. Dla chętnych spacer na zachód słońca w okolicy Szamańskiej Skały. Nocleg na Wyspie (B.L.D.)

Dzień 5 – Półwysep Choboi i Uzury

Rano wyruszymy samochodami terenowymi na północne krańce wyspy. Po drodze zatrzymamy się w kilku najbardziej malowniczych miejscach, m.in. w Oknie Duchów oraz przy Skale Trzech Braci. Następnie udamy się do wsi Uzuri, gdzie znajduje się stacja meteorologiczna, która będzie naszą baza noclegową na nadchodzącą noc (pokoje 3,4 i 5 osobowe). Zimą poza pracownikami stacji i nielicznymi turystami praktycznie nikt nie odwiedza tego miejsca. Pomimo bardzo prostych i mało komfortowych warunków, nocleg na północy wyspy na pewno będzie niezapomnianą przygodą! (B.L.D.)

Dzień 6 – Wyspy Uszkanie, Święty Nos

Rano opuszczamy Wyspę Olchon i kierujemy się na wschód po zamarzniętej tafli „Morza Syberii”. Po drodze zatrzymamy się przy wyspach Uszkaniach, gdzie zimą można spotkać endemiczny gatunek foki bajkalskiej – Nerpy. Jest to także miejsce, gdzie znajdują się ponoć najpiękniejsze rzeźby lodowe będące dziełem natury. Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające w tej wyjątkowej scenerii lodowej krainy zjemy lunch. Następnie udamy na wschodni brzeg Bajkału na półwysep Święty Nos. Zatrzymamy się także w Zatoce Zmiennaja, gdzie dla chętnych będzie możliwość kąpieli w gorących źródłach. Po południu przejazd do Usta Barguzin, gdzie będziemy nocować u jednej lub kilku rodzin, w tradycyjnych drewnianych domostwach (istnieje możliwość noclegu w hotelu za dodatkową opłatą). (B.L.D.)

Dzień 7 – Ułan Ude, Inwołgińsk

Po śniadaniu pojedziemy do Stolicy Republiki Burjacji, Ułan Ude. Lunch zjemy w tradycyjnej buriackiej jurcie. Następnie odwiedzimy największy kompleks klasztorów buddyjskich na terenie Federacji Rosyjskiej w miejscowości Inwołginsk. Po południu przejazd do Ułan Ude i krótkie zwiedzanie miasta. Nocleg w hotelu. (B.L.D)

Dzień 8 – Powrót do Polski

Rano transfer na lotnisko i wylot do Moskwy. Przesiadka, a następnie lot do Warszawy. Przylot tego samego dnia. (B.)

 

*Ostateczna długość wyjazdu będzie zależna od dostępnych połączeń na trasie Warszawa-Irkuck-Ułan Ude-Warszawa

__________________________________________________________

TERMIN: luty/marzec 2021
GRUPA: 14 uczestników + pilot

Świadczenia:
– Zakwaterowanie**
– Przelot na trasie Warszaw- Irkuck-Ułan Ude-Warszawa
– Transfery lądowe (busy, taksówki, samochody terenowe/poduszkowce)
– Wyżywienie zgodnie z opisem w programie: B- Śniadanie L-Lunch D-Kolacja
– Wstępy do odwiedzanych obiektów i rezerwatów
– Opieka polskiego pilota/przewodnika
– Wstępy do odwiedzanych obiektów
– Koszt wizy i pośrednictwa wizowego
– Ubezpieczenie turystyczne
– Zwyczajowe napiwki

Cena nie zawiera:
– Wyżywienia poza programem
– Napojów
– Wydatków osobistych

**ZAKWATEROWANIE
Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie wyprawy. W Irkucku, Listwiance i w Ułan ude nocujemy w hotelach klasy turystycznej. Na wyspie Olchon będziemy spali w jednym nielicznych czynnych cały rok pensjonatów turystycznych. W miejscowości Uzury nocleg w stacji meteorologicznej (jest to jedyne dostępne miejsce noclegowe). W Usta Barguzin nocleg u rodziny w tradycyjnym drewnianym domu  (istniej możliwość noclegu w hotelu za dodatkową opłatą).

Daj się zaskoczyć magią natury!

Czujesz, że ten wyjazd jest dla Ciebie?
Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły!

x