Iran – barwna Persja

W październiku 2017 mieliśmy okazje odwiedzić jeden z najciekawszych krajów bliskiego wschodu – Iran. Jak to często bywa, stereotypy i uogólnienia nijak mają się do rzeczywistości, co udowodniła nam nasza wyprawa. Pobyt w tym cudownym kraju utwierdził nas w przekonaniu, iż Iran wymyka się wszelkim naszym stereotypom na temat bliskiego wchodu.

Naszą irańską przygodę zaczęliśmy od stolicy – Teheranu z niezwykłą panoramą tej ponad 15 milionowej metropolii jaką można podziwiać ze szczytów gór otaczających miasto od północy.

Kwintesencją Iranu jest jednak Isfahan. Miasto nazywane często „Połową świata” ze względu na liczne zabytki i różnorodność kulturową mieszkańców. Rano odwiedziliśmy jedną z synagog w dzielnicy żydowskiej i mieliśmy okazje spróbować tradycyjnych słodyczy. W południe skosztowaliśmy najlepszych lodów w Isfahan w jednej z tradycyjnych lodziarni w pobliżu XVII wiecznego Meczetu Iamam. Meczet ten położony jest przy Palcu Iamama będącego perłą architektury Bliskiego wschodu. Zachód słońca mogliśmy podziwiać na wzgórzach, na których znajdowały się ruiny zoroastryjskich świątyń.

W kolejnym mieście – Yazd błądziliśmy po labiryncie ulic starego miasta, a także odwiedziliśmy Zurchane – „dom mocy”. Miejsce gdzie w niezmienionej od wieków formie mężczyźni ćwiczą mięśnie w rytm bębnów i recytowanych poematów.

 Podróżując na południe w okolicy miasta Kerman mieliśmy okazje przywitać nowy dzień na pustyni. Wschód słońca pośród fantastycznych form skalnych – Kalutów stworzonych przez naturę to doświadczenie prawdziwie mistyczne.

Shiraz, kolejne miasto na naszej trasie, gdzie mogliśmy oddać się szaleństwu zakupów na jednym z najstarszych bazarów, a po zakupach odpocząć w magicznym ogrodzie Eram, oraz posłuchać poezji przy grobie najsłynniejszego poety Iranu – Hafiza. Odwiedziliśmy także ruiny Persepolis, które nawet dziś są świadectwem potęgi dawnego Perskiego Imperium.

Na koniec naszej wyprawy udaliśmy się nad Zatokę Perską. Wyspa Qeshm jest jednym z najciekawszych miejsc nie tylko w Iranie. W trakcie naszego pobytu odwiedziliśmy Geopark z formami skalnymi rodem z księżyca, oraz największą solną jaskinię świata. To co na długo zapamiętamy z Wyspy Qeshm to wspaniałą kuchnię gdzie dowoli można rozkoszować się daniami z ryb i owoców morza.

Bardzo trudno jest opowiedzieć w krótkiej relacji jaki jest Iran i co ciekawego można tam zobaczyć. Najlepiej samemu udać się tam osobiście i przełamać stereotyp. Bardzo prawdopodobne, że mimo wielu zabytków i wspaniałych krajobrazów, najbardziej zapamiętacie gościnność i otwartość mieszkańców Iranu.

x