Syberyjskie Morze

Latem 2017 udaliśmy się w niezwykłą wyprawę na Syberię. Ogromny obszar miedzy Uralem a Oceanem Spokojnym w obiegowej opinii nadal budzi wiele często skrajnych emocji.

Głównym celem naszego wyjazdu było Syberyjskie „morze” – Jezioro Bajkał. Przedtem jednak na krótko odwiedziliśmy Petersburg. Miasto to, zachwycające ze względu na architekturę oraz zabytki, nazywane jest Amsterdamem Północy. Ponadto spacer po Petersburgu w okresie „białych nocy” to także niezapomniane doświadczenie.

Syberyjską przygodę rozpoczęliśmy w Nowosybirsku skąd udaliśmy się pociągiem słynnej trasy kolei transsyberyjskiej do Irkucka. Aby zrozumieć i poczuć czym jest Syberia najlepiej podróżować po niej pociągiem. W trakcie podróży znane nam wszystkim pojęcia jak czas i  przestrzeń nabierają zupełnie innego znaczenia.

Nasze pierwsze spotkanie z Bajkałem miało miejsce w malowniczej miejscowość Listwianka położonej nad południowym brzegiem jeziora, skąd wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę wzdłuż brzegów Bajkału po jednej z najbardziej malowniczych tras pieszych do miejscowości Bolszjye Koty.

Kolejnym miejscem była Wyspa Olchon, która wg nas jest najbardziej magicznym miejscem w tej części Syberii. Szamańska Góra, Przylądek Kieł, Okno Duchów to tylko kilka z wielu atrakcji jakie czekają nas na wyspie. Na długo w naszej pamięci pozostanie off road po tajdze i stepach wyspy oraz bajkowe zachody słońca na „Małym Morzu”.

Na koniec naszej wyprawy, już w drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się na dwa dni w Moskwie. Miasto mimo swojego ogromu i monumentalnej architektury zdecydowanie jest warte zobaczenia. Trzeba pamiętać że Moskwa to nie tylko Kreml i Plac Czerwony to także dziesiątki ciekawych miejsc, mniej znanych, poza głównymi szlakami wycieczek. Nasza letnia wyprawa dostarczyła nam wielu niezapomnianych przeżyć oraz pozwoliła nam na wiele fascynujących spotkań z mieszkańcami Syberii oraz syberyjską przyrodą.

Nie mniej emocji dostarczył nam również przelot nad Bajkałem specjalnie wyczarterowanym helikopterem dla naszych Klientów. Widoki z tej perspektywy zapierają dech w piersi.

Niezapomnianym wydarzeniem było także spotkanie z szamanem, oraz kąpiel w zimnych wodach Bajkału. Na zakończenie pobytu na Syberii zatrzymaliśmy się w Ułan Ude stolicy Republiki Buriacji. Wizyta w Buriacji jest sporym zaskoczeniem kulturowo i religijnie wymyka się ten obszar stereotypowemu myśleniu o Rosji i Syberii.

x