WYPRAWA POLARNA NA SPITSBERGEN
______

SIERPIEŃ 2021

Doświadcz dnia polarnego, zobacz arktyczne zwierzęta i przekrocz 79 równoleżnik!
Poczuj zew północy!

Spitsbergen to największa wyspa archipelagu Svalbard położonego na Morzu Arktycznym.
Jej obszar zajmują głównie tundra, góry
oraz w dużej mierze lodowce. Jest to piękna,
a zarazem dzika kraina, gdzie na
stały pobyt decydują się tylko najwytrwalsi.

Dla przeciętnego Europejczyka jest to miejsce dosyć intrygujące, jednak widok spacerującego po mieście renifera czy uzbrojonego w strzelbę mieszkańca może zaskoczyć tylko na początku. Na wyspie populacja niedźwiedzi polarnych przewyższa liczbę ludzi, dlatego niemal każdy posiada tutaj pozwolenie na broń, bez której nie można oddalać się od terenów zabudowanych.

PROGRAM WYJAZDU

 

DZIEŃ 1 

Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie lub możliwy również wylot z portów regionalnych. Przelot na Spitsbergen (z międzylądowaniem w Oslo).

Przylot na lotnisko Svalbard w godzinach wieczornych. Jesteśmy 1400 km za kołem polarnym i nieco ponad 1000 km od bieguna północnego. Jest to najbardziej na północ wysunięte lotnisko na świecie na które kursują rejsowe samoloty.

Transfer do hotelu w Longyearbyen. Nocleg, choć słońce i tak podczas naszego pobytu nigdy nie zajdzie.

DZIEŃ 2

Po śniadaniu rejs statkiem ekspedycyjnym do cielącego się lodowca Esmark
i drugiego co wielkości miasta wyspy – Barentsburg. W trakcie rejsu serwowany będzie ciepły lunch (najczęściej jest to wieloryb).

Po zejściu na ląd zwiedzanie ostatniej funkcjonującej rosyjskiej osady górniczej. Będzie również czas wolny na indywidualny spacer w tym degustacja arktycznej rosyjskiej wódki.

Droga powrotna to doskonała okazja do powiększenia zbioru arktycznych fotografii. Przy odrobinie szczęścia będzie okazja podglądać morsy lub białuchy. Mijamy masywy górskie z niezliczoną ilością ptasich kolonii i dwie opuszczone kopalnie w Coles Bay i Grumant. Czas wyprawy: ok 9-10

Powrót do pensjonatu. Ciąg dalszy degustacji wyrobów polarnych. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Kilkugodzinna wyprawa quadami po okolicy Longyear. Przejazd przez typowo tundrowy krajobraz połączony z licznymi postojami na zdjęcia,
z dużym prawdopodobieństwem spotkamy stada reniferów i dzikich gęsi.

Po powrocie piesze zwiedzanie Longyearbyen.

Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przeprawa statkiem ekspedycyjnym przez Isfjord w kierunku lodowca Nordenskiold. Podziwiamy surowy krajobraz Svalbardu, siedliska ptactwa oraz dryfujący pak lodowy. Przy dobrej widoczności obserwacja sezonowej stacji badawczej UAM. W trakcie rejsu serwowany będzie ciepły obiad.

Przybycie do Pyramidenmiasta duchów. Ta największa osada na Spitsbergenie została niespodziewanie wyludniona w połowie lat 90’ stanowiąc unikatowy kompleks opuszczonych budynków technicznych i bloków mieszkalnych. Rosyjski przewodnik oprowadzi nas po tej wymarłym siedlisku i ugości w kantynie.

Powrót do Longyearbyen. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Wizyta w Muzeum Arktyki (w 2008r uznanym za najlepsze muzeum
w Europie). Czas na zakup pamiątek – Svalbard jest strefą wolnocłową. Wykwaterowanie z pokoi. Przejazd do stacji radarowej NASA skąd roztacza się genialna panorama Isefjordu.

Zwiedzanie okolicy Longyear. Szkolenie bezpieczeństwa dotyczące rejsu RIBem. Ubrani w nieprzemakalne kombinezony  udamy się szybką łodzią do Billefjordu gdzie podpłyniemy pod cielący się lodowiec Von Post.

W drodze powrotnej wylądujemy na dzikiej plaży gdzie przewodnik zaserwuje obiad ekspedycyjny (liofilizat) oraz gorący sok z jagód.

Powrót do Longyearbyen.  Dla chętnych krótki trekking do nieczynnej kopalni nieopodal pensjonatu. Wspólne podsumowanie wyjazdu i biesiada przy niezachodzącym słońcu. Wykwaterowanie. Około północy przejazd na lotnisko.

DZIEŃ 6

Godz. 2.30 wylot z Longyearbyen i przelot do Polski.
Zakończenie imprezy.

 

* Kolejność poszczególnych aktywności może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych i logistycznych.

 

___________________________________________________________

 

TERMIN: sierpień 2021
GRUPA: do 10 uczestników + pilot
CENA: 13 500 zł / os

*Cena obejmuje wszystkie elementy wymieniony w programie, 3 posiłki dziennie, zakwaterowanie w hotelu 4* w pokoju 2-os., przeloty, opiekę pilota, ubezpieczenie

Wyrusz z nami na wyprawę do najbardziej na północ zamieszkanego miejsca na świecie!

Nie zwlekaj! Dołącz do naszego klubu i zapisz się na wyprawę polarną!

x