DŻIBUTTI, SOMALILAND, ERYTREA
______

STYCZEŃ 2022

Dla tych, którzy widzieli już naprawdę wiele…

Wyrusz z nami do trzech państw Rogu Afryki, Erytrei, Dżibutti oraz oficjalnie nieistniejącego Somalilandu.

Zobacz drugie najbardziej słone jezioro na świecie, stań w miejscu gdzie pęka Afryka oraz poczuj autentyczność świata, daleko od masowej turystyki.

To unikalna na polskim rynku propozycja dla świadomych podróżników, żądnych przygód, kochających afrykańskie krajobrazy i kulturę.

PROGRAM WYJAZDU

 

Dzień 1 

Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Dżibutti z przesiadką
w Stambule.

Dzień 2

Przylot do Dżibuti w godzinach porannych. Krótki odpoczynek w hotelu. Następnie udamy się na zwiedzanie stolicy.

Dzień 3

Po śniadaniu opuszczamy miasto i udajemy się w górskie rejony kraju. Przekroczymy pasmo Dikhil, a następnie odwiedzimy miejsca gdzie przebiega pęknięcie Wielkiego Rowu Afrykańskiego.  Nocleg spędzimy na kempingu nad jeziorem Abbe.

Dzień 4 

Dla chętnych możliwość zobaczenia jedynego w swoim rodzaju spektaklu jakim jest wschód słońca nad jeziorem Abbe. Powrót na śniadanie, następnie przejazd do obozowiska nomadów z grup etnicznej Afarów.

Następnie pojedziemy w kierunku Jeziora Assal, które jest jednym z najbardziej słonych jezior na świecie. Zasolenie jeziora wynosi niemal 35%, dlatego u jego brzegów odzyskuje się sól, która następnie jest eksportowana do Etiopii. Jezioro Assal to również najniżej położony punkt na kontynencie afrykańskim. W drodze do jeziora odwiedzimy punkty widokowe nad kanionami Adalech i Goubet.  Nocleg w okolicy miasta Tadżura.

Dzień 5 

Śniadanie. Relaks i możliwość kąpieli w ciepłych wodach Zatoki Adeńskiej. Po lunchu powrót do Miasta Dżibuti na ostanie zakupy. Kolacja i nocleg.

Dzień 6

Śniadanie. Rano przelot do Hargejsy, stolicy oficjalnie nieistniejącego państwa jakim jest Somaliland.  Po przelocie transfer do hotelu i krótki odpoczynek. Po południu zwiedzanie miasta. Odwiedzimy lokalny targ oraz pomnik wojny domowej z 1991r. Wieczorem kolacja i nocleg.

Dzień 7

Rano opuszczamy Hargejsę i wyruszamy w stronę Laas Geel, gdzie znajdują się malowidła naskalne mające ponad 5000 lat, a także jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych we wschodniej Afryce. Popołudniu przyjazd do nadmorskiego miasta Berbera. Krótkie zwiedzanie miasta, a dla chętnych możliwość kąpieli w morzu. Kolacja i nocleg.

Dzień 8 

Po śniadaniu zwiedzanie historycznych zabytków miasta Berbera, pochodzących z czasów otomańskich i brytyjskich. Następnie przejazd w górskie rejony Somalilandu – w góry Sheikh. Region ten kontrastuje swoją zielenią z pozostałymi, suchymi i pustynnymi, obszarami kraju. Wieczorem powrót do Hergeisy. Kolacja i nocleg.

Dzień 9

Rano przejazd na lotnisko i przelot do Asmary. Po zakwaterowaniu krótkie zawiedzenie stolicy Erytrei. Kolacja i nocleg.

Dzień 10

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Asmary, stolicy jednej z najmłodszych afrykańskich krajów, które proklamowało niepodległość w 1993 roku. Tego dnia odwiedzimy starą część miasta, gdzie do dziś pozostało wiele budynków z czasów kolonialnych.

Miasto zostało założone w  XIX wieku przez włoskich kolonizatorów na wysokości 2350 m n.p.m. Z niewielkiej wioski zbudowali modernistyczny zespół wielkomiejski, wtopiony w afrykański krajobraz. Miasto zachowało swoje oryginalne założenia urbanistyczne, dzięki czemu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako najpełniej na świecie zachowany kompleks architektury modernistycznej.

Podczas zwiedzania miasta odwiedzimy także tutejsze miejsca kultów religijnych, katedrę katolicką, ortodoksyjne kościoły etiopskie oraz meczety sunnickie. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

Dzień 11

Po śniadaniu opuszczamy Asmerę i udajemy się do miasta Keren położonego na wysokości 1390 m n.p.m. które jest otoczone przez malownicze i granitowe skały. Odwiedzimy największy w Erytrei tradycyjny targ który odbywa się tylko raz w tygodniu. Następnie zwiedzimy miasto będące ważnym miejscem pielgrzymek erytrejskich katolików.

Dzień 12

Śniadanie. Opuszczamy Keren i jedziemy się nad Morze Czerwone do portowego miasta Massawa. Po drodze na wybrzeże odwiedzimy Filfil, gdzie zachowały się pozostałości lasów, które niegdyś pokrywały górskie rejony Erytrei. Po przyjeździe zwiedzanie Massawyi i kolacja.

Dzień 13

Po śniadaniu udamy się do jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych nad Morzem Czerwonym. Odwiedzimy ruiny Adulis, miasta którego początki sięgają sięgają 700 r. p.n.e. a największy rozkwit przypadał na czasy istnienie etiopskiego królestwa Axum. Po południu powrót do Massawy.

Dzień 14

Po śniadaniu popłyniemy łodzią motorowa na wycieczkę na Green Island. Będzie to doskonała okazja do kąpieli w Morzu Czerwonym, jednym z najbardziej zasolonych i najcieplejszych akwenów morskich na Ziemi. Po lunchu rozpoczniemy drogę powrotną do Asmary. Wieczorem pożegnalna kolacja.

Dzień 15

Wylot w nocy lub wczesnym rankiem. Wieczorem przylot do Warszawy.

 

* Kolejność poszczególnych aktywności może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych i logistycznych.

 

___________________________________________________________

 

TERMIN: styczeń 2022
GRUPA: do 6 uczestników + pilot
Cena:

*Cena obejmuje wszystkie elementy wymieniony w programie, 3 posiłki dziennie, zakwaterowanie w pokoju 2-os., przeloty, opiekę pilota, ubezpieczenie

Jeśli cenisz sobie autentyzm i wyjazdy poza utartym szlakiem, ta wyprawa jest dla Ciebie!

INFORMACJE PRAKTYCZNE
I BEZPIECZEŃSTWO

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu, kolejności odwiedzanych miejsc może ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. Na bieżąco będziemy informowali o możliwości realizacji wyprawy.

Odwiedzane miejsca jest stosunkowo stabilne politycznie, a poziom przestępczości jest niski. Somaliland, który istnieje od 1991 roku nie jest uznawany jako niepodległe państwo przez większość krajów na świecie, jednak spełnia wszelkie kryteria niepodległego państwa.

Pomimo trudnej sytuacji, wyprawy do Dżibuti, Somalilandu i Erytrei są możliwe i realizowane z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Erytrea w chwili obecnej jest państwem umiarkowanie stabilnym i względnie bezpiecznym. Realne zagrożenie terrorystyczne, czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest na chwilę obecną stosunkowo niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (regiony graniczne z Etiopią i Dżibuti).

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Informacje dotyczące lokalnych obyczajów będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych  przewodników oraz  pilota wyprawy.

 

 

Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz z lekarzem medycyny tropikalnej.

Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień.

Jest zalecana profilaktyka przeciwmalaryczna, aczkolwiek prawdopodobieństwo zarażenia malarią jest znikome ze względu na klimat, czas wyprawy, jak i trasę planowanej wycieczki.

Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna Uczestników wyjazdu.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie wyjazdu. Podczas wyprawy planowane są noclegi w hotelach w przybliżeniu odpowiadającym standardowi 3*

Transport podczas wyprawy  – będziemy poruszali się samochodami osobowymi, minibusami oraz samochodami terenowymi z napędem 4×4.

 

Nie zwlekaj! Dołącz do naszego klubu i zapisz się na afrykańską wyprawę!

x